“SUYUN BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE KULLANILMASI GEREKİYOR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2023 Yılı Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı 1. Birleşimi, Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da Başkan Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.

Meclis Toplantısı’nda komisyonlara havale edilen 30 ve birimlerden gelen 33 madde olmak üzere toplam 12 madde görüşüldü.

“Atatürk Parkı’nın tahsisi bizde değil ama bakımını biz yapıyoruz”

Meclis toplantısında Atatürk Parkı’nın revize edilmesiyle ilgili gelen öneriye yanıt veren Başkan Seçer, “Burası Büyükşehir’in sorumluluk alanı değil evrak üzerinde ama tüm temizliğini, güvenliğini biz yapıyoruz. En son 7 Şubat 2020’de tahsis süresi bitti. Ön tahsis vermişlerdi, ilk yönetime geldiğimde yine tahsisi yoktu. Perde duvar tahkimatlar yaptırmak için çünkü dalga vuruyor, parkı yutuyor. Tahsis bende olmadığı için ihaleye çıkamıyorum. Sahibi yok parkın. Park her gün gidiyor, denize doğru akıyor. Masrafı yaptık, tahkimatı çektik. Burası bizim uhdemizde, ‘Verin buranın tahsisini’ dedik, vermediler” ifadelerini kullandı.

Başkan Seçer, Akbelen Kavşağı’yla ilgili çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Meclis üyesine, “Seçim öncesi burayı dile getirmiştim. Daha sonra Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden bize bir yazı geldi, ‘Burada çalışmaları başlatıyoruz, deplase çalışmalarını yapın.’ diye. Orada bizim büyük bir MESKİ su hattı geçiyor. Biz bunu değerlendirirken projeyi de arkadaşlar rica ettiler, biz de bir bakalım çünkü yeni master planı yapıyoruz, sayılarımız var orayla ilgili. Baktık ki gerçekten proje güncel değil. Yapılması ilerde bize ah vah dedirtir. Umut ediyorum en kısa sürede revize bir projeyle yatırıma başlarlar” diye yanıt verdi.

 

“İstiklal Caddesi daha çağdaş, daha vizyoner olsun”

İstiklal Caddesi’nde park sorunu olduğu iddialarının gündeme gelmesiyle ilgili Başkan Seçer; park yasağı olduğunu ve yasak olan yerde Büyükşehir’in Trafik Şube Müdürlüğü’nün yetkisinin olduğunu belirterek, “Orada denetimler sıkı yapılırsa bir tane araç olmaz. Tek tek sayımlarını yaptık. Hiçbir araç dışarda kalmayacak şekilde yeterli özel ve belediyeye ait park yerleri var. Güzel bir çalışma oldu. Altyapısını yaptık. Elektriğinden doğalgazına yağmur suyu şebekesine hep yer altında. Emin olun çok güzel bir proje uyguladık. İstiklal Caddesi şehir merkezi. Bisiklet yolu yaptık. Daha çağdaş, daha vizyoner olsun diye. Bugün az kullanılır ama yarın bu kullanılacak, elektrikli bisikletler, scotterlar vs diye. Kaldırıma çıkarttığınız araç oradaki milli servete bir zarar demektir” dedi.

Mersin Limanı’nın B kapısında yaşanan ve yıllardır çözülemeyen trafik yoğunluğu ile ilgili konuşan Seçer, yapılacak yeni bir giriş kapısı için Mersin Liman İşletmeciliği’nin yeni genel müdürüyle görüştüklerini belirterek, “Mayıs ayında bitecekti deprem girdi‘Haziran-Temmuz olabilir’ dendi. Yeni genel müdür ziyaretime geldiğinde kendisiyle detaylı görüşüp tekrar konuyu anlattım. Oradan NATO’ya ait altyapı hatları geçiyor, onların deplase çalışmaları var, onları tamamlayacaklar. Eylül ayı içerisinde orası bitecek ve yeni kapıya geçecekler. O cadde artık tır parkı, yanlış park etme, öyle girdiğiniz zaman böbrek taşlarınızı düşürecek bir cadde olmaktan çıkacak. Biz de süratle gireceğiz. Zaten mayıs programımızda, hemen yapacağız, çok güzel bir cadde haline getireceğiz” dedi.

Toplu taşıma ücretleri hakkında da konuşan Seçer, maliyetlerin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Ama biz mümkün olduğunca en düşük fiyatlarla devam edeceğiz. Öğrenci fiyatlarında da bir değişiklik olmayacak. Bizde abonman kartı olan öğrenciler 2023 sonuna kadar 1 liraya seyahat edecekler” diye konuştu.

“Suyun bilinçli bir şekilde kullanılması gerekiyor”

Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan kuraklık sıkıntısına karşı suyun bilinçli bir şekilde kullanılması gerektiğine vurgu yapan Seçer, Büyükşehir ve MESKİ’nin gerekli tedbirleri aldığını hatırlatarak, “MESKİ’de AR-GE birimi kurduk. Orada hem enerji hem diğer teknolojiler konusunda, yani maliyetlerin düşmesi, kaçakların yok edilmesi, daha düşük maliyetle yenilenebilir enerji sistemlerine dönüşü çalışıyoruz. Ama bunun yanında da MESKİ’nin ilgili birimleri her gün bir yerde bir kuyu, yeni bir kaynak arayarak bu ömrün bitmeyeceğini biliyorlar” dedi. MESKİ’nin suyun bilinçli kullanılması konusunda eğitimler verdiğini de söyleyen Seçer, “MESKİ bu konuda çok güzel eğitimler de veriyor. Öğrencileri tek tek otobüslere alarak getiriyor, eğitim veriyor onların daha rahat anlayacağı dilde filmler hazırlıyor. Bütün bu görevleri hepimizin yapması lazım” ifadelerini kullandı.

“İller Bankası’nda belediyelere sağlanacak para yok”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ile Pamukluk ve Berdan Barajı ile ilgili görüşme gerçekleştirdiğini aktaran Seçer, “Sayın Bakan, ‘Bu konuda şu anda dönemsel bir sıkıntı yaşıyoruz. Yerli kaynaklarımız yok, deprem bölgesine aktarıyoruz. Ancak uluslararası fonlar oluyor Japon kredileri ya da AB fonları. Ben de üzerinde olayım sen de ol. Takip edelim oradan bir şeyler mutlaka bulduralım’ dedi. Ben bu işin peşindeyim. Konu para meselesi. Önemli olan İller Bankası’nın para fonlarında adaletli olup öncelik sırasını yapmasıdır” dedi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’nın kendilerine fon bulma konusunda teminat mektubu verebileceğini söylediğini de belirten Seçer, “Sayın Bakan ‘Bizden 1 lira para istemeyin. Deprem bölgesinde çok paraya ihtiyaç var, yatırımlar var ama bizden teminat mektubu alabilirsiniz gidin özel bankalardan kullanın’ dedi. İller Bankası’nda para yok, yani belediyelere sağlanacak para yok. Kamu bankalarını zorluyoruz. Ben bugüne kadar kamu bankalarından para kullanan adam değilim. Şimdi bir çalışma yapıyor arkadaşlar. Sorunları önceden görüp tedbir almak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu paralar bize yetmez altyapı çalışmaları için yüksek miktarlarda uluslararası kredilere ihtiyacımız olduğunu söyleyebilirim ama su konusunda teyakkuzdayız bunu bilmenizi istiyorum” ifadelerini kullandı.

Tarsus Tarihi Kent Merkezi Koruma ve Canlandırma Projesi yapılacak

Meclis’te görüşülen konulardan biri de Tarsus’un tarihi kent merkezinde yapılacak canlandırma projesini içeren madde oldu. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi iş birliğinde yapılacak olan ‘Tarsus Tarihi Kent Merkezi Koruma ve Canlandırma Projesi’ sayesinde Tarsus’un tarihi kent merkezi canlanacak. Proje; söz konusu alandaki tescilli taşınmaz kültür varlıklarının ve arkeolojik sit alanlarının önemini vurgulayacak biçimde, alanın da ihtiyaçlarına cevap verecek.  Sağlıklı, yaşanabilir, ergonomik, sürdürülebilir ve estetik bir çevre elde edilmesi amacıyla hazırlanacak Koruma ve Canlandırma Proje Paketlerinin, çalışma ve uygulama süreci yapılacak protokolle hayata geçirilecek. Oylamanın ardından konuyla ilgili madde oy birliği ile kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir