EMEKLİLERİN YAŞAM KALİTESİ BÜYÜKŞEHİR İLE ARTIYOR

Emeklileri hayatın her anında yalnız bırakmayan ve aktif yaş almaları için birbirinden değerli projeleri hayata geçiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, sosyal olanaklardan evde sağlık hizmetine kadar bir dizi hizmeti hız kesmeden sürdürüyor. Göreve geldiği günden bu yana emeklileri ve yaş almış yurttaşları önceleyen projelere ağırlık veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde ve Büyükşehir’in projeleriyle emeklilerin yaşam kalitesi artırılıyor.

Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde Emekli Evi, Sosyal Destek Kartı, Refakatçi Evi, Evde Bakım ve Destek Hizmeti, kurs, etkinlik ve gezi gibi birçok hizmeti yaş almış veya emekli yurttaşlara sağlayan Büyükşehir sayesinde, emekli yurttaşlar hayatlarının hiçbir anında yalnız kalmıyor. Büyükşehir onların hayatlarını kolaylaştırırken, emeklilere de hayatın tadını çıkartmak kalıyor.

Mersin’de yaş almış ve emeklilerin ikinci bir evi var: Emekli Evi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından birbirinden değerli hizmet ve projeler, 2019 yılından itibaren emekli veya yaş almış yurttaşlar için hayata geçirilmeye devam ediyor. Emeklilerin artık ikinci evi niteliğinde olan Emekli Evi’ne kayıtlı olan üyeler; gezi, sinema, konser, spor gibi çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler ile hem kıymetli vakit geçiriyor, hem de sosyalleşiyor. Emeklilerin daimi adresi olan Emekli Evi’nden bugüne kadar 4 bin 22 emekli yurttaşımız hizmet almaya devam ediyor.

Emekli ve yaş almışların yemeği de, kuaför hizmeti de Büyükşehir’den

Büyükşehir’in merkez ve merkez dışı ilçelerde ağırlıklı olarak kırsal kesimde yaşayan ve kuaför hizmeti alamayan yurttaşlar için hayata geçirdiği Mobil Kuaför ise, bugüne kadar 3 bin 154 yaş almış yurttaşın kuaföre gitmesine gerek kalmadan ihtiyacını karşıladı. Sosyal ve ekonomik yönden desteğe ihtiyaç duyan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken yurttaşlara sağlanan alışveriş kartıyla ise, bugüne kadar 7 bin 676 kişi her ay anlaşmalı yerel esnaftan temel gıda ve temizlik malzemesi alışverişi yaptı. Sağlık problemi ya da yaşlılık sebebiyle yemek yapmakta güçlük çeken 1689 yaş almış da hafta içi günde 1 öğün sıcak yemeğe Büyükşehir’in Aşhanesi sayesinde ulaştı.

Öğrenmenin yaşı olmasın diye emeklilerin yanında MERCEK var

Mersin merkez ilçelerinin kırsal mahalleleri ile merkez dışı ilçelerde ikamet eden ve Mersin’deki Üniversite Hastanesi veya Kamu Hastanelerinde tedavi gören hasta ve hasta yakınlarının geçici olarak kalabileceği Refakatçi Evi, bugüne kadar 399 yaş almışa otel konforunda konaklama imkanını ücretsiz bir şekilde sundu. Emekli olduktan sonra yeni bir meslek edinmeyi hedefleyen 58 yurttaş da, Büyükşehir’in kentin farklı noktalarında hizmete geçirdiği Mesleki Eğitim ve Meslek Edindirme Merkezlerinden (MERCEK) faydalanarak yeni bir meslek edindi.

Yaşlı Destek Birimi, tüm yaş almış ve emeklilerin yanında

Büyükşehir, Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen hizmetlerle de emekliler ve yaş almışların her anında yanında olmaya devam ediyor. Yaşlı Destek Birimi ile yaş almış ve emeklilerin ihtiyaçlarını karşılayan Büyükşehir; birimden faydalanan yurttaşlara evde sağlık, temizlik ve bakım gibi işlerde yardımcı oluyor. Çeşitli ihtiyaçları olan ve hizmetlere ulaşmakta sıkıntı çeken yurttaşlar, ihtiyaç duydukları aşhane hizmeti, gıda desteği, transfer hizmeti vb hizmetlere kısa sürede ulaşabiliyor. Geliri düşük yurttaşların evlerindeki tamirat ve tadilat işleri de Evde Bakım ve Destek Hizmeti Ustası tarafından kısa sürede yapılıyor. Hizmet alan yurttaşlara motivasyon desteği sağlamak için de çeşitli aralıklarla Büyükşehir tarafından sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılmaları için gerekli ulaşım desteği sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir